یک گشایش دیگر، بزرگ‌تر از بازگشایى خانه سینما

یک گشایش دیگر، بزرگ‌تر از بازگشایى خانه سینما

 

كلیدى دیگر چرخید و انجمن خوشنویسان ایران خندید؛
قفلى كه براى یك دهه آرامش و پیشرفت را از کهن‌ترین انجمن هنرى ایران دریغ كرده بود، سرانجام
باز شد تا با "بازگشت قانون"، آب خوشى از گلوى "خط و ربط" ایران پایین رود
و حال خوش سبب شود، شاید كه آب رفته به جوى بازگردد و بار دیگر "خوشنویسى" رسم روزگار شود.


١- اتفاقى كه دو روز پایانى هفته‌ای كه گذشت در تالار وحدت و هتل فردوسی
رخ داد، هم قامت بازگشایى خانه سینما بود؛ و چه بسا به جهت قدمت ٦٥ ساله انجمن خوشنویسان، گستردگى شعبات آن در سراسر استان‌ها و شهرهاى ایران و البته شمار اعضاى تحت پوشش، اهمیتش دوچندان بود؛ لذا این افسوس تكرارى را همراه داشت كه مانند بازگشایى خانه سینما در رسانه‌ها قدر و منزلت ندید.


٢- گویا مجمع نمایندگان این انجمن، اول مرداد تا ساعت ١٥ در تالار وحدت و سپس فرایند انتخابات را تا پنج صبح فردایش در هتل فردوسى به انجام رساندند؛ بر اساس آمار اعلام‌شده، حضور حداكثرى ٣٧٤ نماینده از ٤٣٥ نمایندگانى كه حق حضور در این مجمع را داشتند، خود مؤید عطش خوشنویسان براى پایانى بر یك دهه تلاطم و كشمكش بود.


٣- بیانیه شفاف معاونت هنرى وزارت فرهنگ كه چهارشنبه ٣١ تیر انتشار یافت و اعلام كرد:" ... بر اساس رأی قاطع دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مجامع هتل لاله و رشت و استمرار اعتبار مجمع ایلام و همچنین پس از بیست ماه مذاکره و گفتگو... وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن برآمده از این مجمع را، انجمن واحد و قانونی تلقی خواهد کرد و با هرگونه فعالیت غیرقانونی، مطابق قانون برخورد می‌کند ..."
بسیارى را كنجكاو كرد كه پیش از این، چه بر سر انجمن خوشنویسان آمده است؟
اما باز هم ردى در رسانه‌ها نیست زیرا انجمن خوشنویسان مانند خانه سینما زیر آگراندیسمان نیست!
گفته می‌شود حوالى ١٠ سال پیش، بخشى از بدنه اجرایى این انجمن در سایه غفلت و نیز خلائی كه در پى استعفاى شوراى ارزشیابى شكل گرفت، ساختمان مركزى و امور ادارى انجمن را به تسخیر درآورد! می‌گویند این طیف بعدها توانست برخى حمایت‌ها در رده‌های بالاى دولت وقت را نیز جلب كند آن‌سان كه انجمن خوشنویسان حتى با اخذ حكم دادگاه هم نتوانست ساختمان مركزى را پس بگیرد؛ حوالى سال ٩٠ بود كه انجمن اصلى با حمایت نصفه و نیمه وزارت ارشاد وقت، حتى انتخاباتى هم برگزار كرد اما طیف بدنه اجرایى، اسب خود را می‌تاخت و روشن نبود با وجود حكم دیوان عدالت ادارى با چه پشتوانه‌ای در دولت، بر مسند خویش نشسته است؛ هرچند كه بعدها زمزمه‌هایی مبنى بر حمایت جریان موسوم به انحرافى از این طیف بر زبان‌ها افتاد كه هیچ زمان هم به طور رسمى تأیید یا تكذیب نشد؛ آنچه روشن بود اینكه وزارت ارشاد گذشته، با وجود تعیین نماینده ویژه، نتوانست وحدت رویه شایسته بزرگ‌ترین نهاد هنرى كشور را میسر سازد.


٤- تدبیر كار خودش را كرد و اینك "قانون" فصل الخطاب است؛ انجمن خوشنویسان مسیرى دشوار در پیش دارد: بازسازى آنچه شد و نوسازى آنچه باید شود، تا "خوشنویسى" به عنوان میراث گرانبهاى ایرانى "حرف امروز" را بشوند و بزند؛ از دولت به خصوص وزارت فرهنگ هم این انتظار وجود دارد كه با دقت بر آنچه بر خانه سینما و انجمن خوشنویسان رفت، در سایه تمهیدات قانونى چاره‌اندیشی كند تا نهادهاى هنرى ضمن گسترش، حائز توان و قوامى باشند كه در تندبادهاى محتمل آینده، استوار بر جاى خویش بمانند و پرچم هنر هماره به اهتزاز باشد.
این یادداشت امروز ششم مرداد، در روزنامه شرق، صفحه ١٤ به چاپ رسیده است.

Please publish modules in offcanvas position.