انجمن خوشنویسان ایران – شعبه استان البرز

از انجمن خوشنویسان کرج بیشتر بدانید

انجمن خوشنویسان کرج در شهریور سال 1362 توسط استاد غلامرضا خلج تأسیس شد، از دهم آبان 1368 رسمأ با تأسیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح گردید. این انجمن از شعب نوع اول انجمن خوشنویسان ایران می باشد.
تاکنون بیش از سی هزار نفر از مردم شهر کرج از این انجمن تعلیم خوشنویسی یافته که حدود 500 نفر به درجه ممتاز و 100نفر به درجه فوق ممتاز و 20نفر به درجه استادی نایل گشته اند.
این شعبه در اعداد بزرگترین و موفق ترین شعب 350 گانه انجمن خوشنویسان ایران محسوب می گردد. این انجمن بیشترین ممتاز (فارغ التحصیل) و بیشترین مراسم سخنرانی استادان برجسته ( 40 مجلس سخنرانی) و برگزاری 20 مجلس سخنرانی استادان برجسته را با حضور اعضای رسمی انجمن ، بنام محفل اُنس و بیش از 50 نمایشگاه جمعی برگزار نموده است و همچنین در سالهای اخیر در شبهای قدر در محل انجمن خوشنویسان اعضا نگارش قرآن کریم و مشق آیات کریمه قرآن مجید و نگارش نهج البلاغه می پردازند.
تعداد 600 نفر هنرجو در قالب 80 کلاس در 3 واحد آموزشی در سطح کرج (گوهردشت ، میدان آزادگان ، شعبه مرکزی توحید) توسط 35 مدرس تحت تعلیم خوشنویسی فارسی (خطوط نستعلیق و شکسته نستعلیق و تحریری (خط خودکاری) و عربی (نسخ و ثلث) و لاتین و تذهیب و نگارگری قرار دارد.
این انجمن ، اولین شعبه 350 گانه انجمن خوشنویسان ایران می باشد که برای اولین بار در سال 1368 آموزش خط تحریری را بنیان نهاد و هزاران نفرتاکنون مورد آموزش قرار گرفته اند.

فعالیتها :

این انجمن در اغلب نمایشگاههای گروهی و جشنواره ها و همایشهای داخل و خارج از کشور شرکت نموده و بسیاری از هنرمندان این شعبه در نمایشگاهها و جشنواره های  بزرگ داخل و خارج از کشور حائز رتبه گردیده اند.
چهارمین نمایشگاه انجمن خوشنویسان کرج به مناسبت چهاردهمین سال پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کرج برگزار و بولتنی تحت عنوان «همه با هم» از آثار و شرح حال مدرسان و اعضاء انجمن خوشنویسان کرج به چاپ رسید.
در سال 1375 نمایشگاهی از آثار مدرسان و اعضاء انجمن خوشنویسان کرج با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زاهدان و انجمن خوشنویسان زاهدان در زاهدان برگزار گردید.
در سال 13 نمایشگاهی از آثار مدرسان و اعضاء انجمن خوشنویسان کرج با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین و انجمن خوشنویسان قزوین در شهر الوند قزوین برگزار گردید. در شب قدر ماه مبارک سال 1381 اکثر مدرسان و اعضاء انجمن خوشنویسان کرج در همایش بزرگ نگارش قرآن کریم در یک روز که با همکاری شبکه 3 سیما برگزار گردید شرکت نمودند.
در سال 1385 انجمن خوشنویسان کرج با همکاری شهرداری کرج در زمان ریاست مرحوم بیژن توحیدی همایش نگارش نهج البلاغه در یک روز  با حضور تمامی مدرسان و اعضاء انجمن خوشنویسان کرج و اساتید برجسته کشور و مسئولین وقت شهر برگزار نمود.
همچنین انجمن خوشنویسان کرج نسبت به برپایی ورک شاپ های متعدد در انجمن و سطح شهر از قبیل بوستانها و مراکز فرهنگی شهر به مناسبت های مختلف مذهبی و فرهنگی (ولادت ائمه اظهار و …وبزرگداشت های مختلف شخصیتهای فرهنگی کشور (بزرگداشت سعدی، حافظ و…) کوشا بوده است.
برگزاری همایش و نمایشگاه یک روزه اساتید خوشنویس کل کشور با حضور استاد غلامحسین و اعضا ی شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در سالن همایش و اجتماعات اداره کل فرنگ و ارشاد اسلامی با حضور اساتید برجسته کشور و مسئولین شهر و اعضا انجمن خوشنویسان.

برگزاری نمایشگاه قرآنی و بزرگداشت مرحوم استاد بیژن توحیدی با مساعدت معاونت فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری کرج در سالن اجتماعات باشگاه میلاد شهرداری کرج با حضور اعضاء و مدرسان و اساتید برجسته کشور و مسئولین شهر .
برگزاری نمایشگاه زبده خوشنویسان کرج به مناسبت میلاد حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) با همکاری شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج .
برگزاری جشنواره کشوری  رضوی و برگزاری نمایشگاه در مناطق مختلف شهر کرج با همکاری شهرداری کرج و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز.

آئین گشایش آخرین نمایشگاه خوشنویسی اعضاء و مدرسین انجمن خوشنویسان کرج مقارن با بیست و هشتمین سالگرد تاسیس انجمن خوشنویسان شعبه کرج روز یکشنبه مورخ 1396/10/03 همزمان با میلاد حضرت مسیح ع در سالن استاد سیروس صابر، واقع دراداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان البرز برگزارشد .

بدین ترتیب این مراسم با حضور ریاست محترم شورایعالی انجمن خوشنویسان ایران”جناب استادغلامحسین امیرخانی”و اعضاءمحترم شورایعالی انجمن خوشنویسان ایران { اساتید معزز؛ رسول مرادی ، محمودحیدری ، سیده صغری حسینی ، میرحسینی ، سیدحیدر موسوی، یاری شیرمرد، عسگرمحمدی­ تبار، عارف براتی} وتنی چند از مسئولین استان البرز{مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز”جناب آقای مهندس علی خیلدار”، معاون محترم فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی” “جناب آقای مهندس ابراهیم شریفی”، جناب آقایان دکتر رحیم خستو و دکترخلیلی اردکانی” اعضاء محترم شورای اسلامی شهرکرج”، ریاست محترم اداره آموزش وپرورش ناحیه 3 کرج”جناب آقای مهندس وحید یعقوبی”}، ریاست محترم انجمن خوشنویسان شعبۀ ساوجبلاغ”جناب استادحمیدرضانادری” ریاست محترم انجمن خوشنویسان شعبۀ فردیس”جناب استادمجیدامامی”وحدود 550 نفر ازهنرمندان، علاقمندان، اساتید، مدرسان و هنرجویان استان البرز (کرج، فردیس ماهدشت ، اشتهارد ، نظرآباد و هشتگرد) برگزار شد.
لازم به ذکراست ؛ این مجموعه افتخارداشت که اجرای برنامه مراسم افتتاحیه را”جناب استادسهیل محمودی” شاعر فرهیختۀکشورمان عهده داربودند . در ادامه نمایشگاه توسط چهرۀ ماندگارحوشنویسی کشورمان”جناب استادغلامحسین امیرخانی” افتتاح و شرکت کنندگان درمراسم به بازدید از نمایشگاه پرداختند . بیش ازیکصد و بیست نفر از هنرمندان استان البرز دراین نمایشگاه با ارائه یکصد وبیست اثر ( از میان 220 اثر ارسال شده ) شرکت کرده ­اند و نمایشگاه تا هشتم دیماه از ساعت 10 لی 18 به نشانی: کرج، میدان آزادگان، ابتدای خیابان مطهری، نبش خیابان شاهد 2، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، سالن استاد سیروس قائم مقامی برای بازدید علاقمندان دایر بود .

دوره های سرپرستی و مسئولیت انجمن خوشنویسان کرج :

دوره های ریاست انجمن و سرپرستی ها حسب مقررات اساسنامه و آئین نامه انجمن خوشنویسان ایران صورت می گیرد بنحوی که هر دو سال یکبار با فراخوان دفتر مرکزی اعضای رسمی انجمن طبق دستور تشکیل ستاد انتخاباتی از سوی انجمن خوشنویسان ایران (عضو رسمی کسی است که گواهی نامه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران دریافت نموده و عضویت شعبه کرج را پذیرفته و دارای کارت عضویت رسمی از دفتر مرکزی می باشد) در محل حضور یافته و از طریق انتخابات مجمع عمومی با حضور ناظر دفتر مرکزی انجمن خوشنویسان ایران طبق مقررات اساسنامه ای به افراد داوطلب عضویت شورای شعبه رأی می دهند پس از اخذ آرای مأخوذه حائزین بیشتر آراء حسب نوع درجه 1 بودن شعبه 8  نفر عضو اصلی شورای شعبه ( و چهار عضوعلی البدل) ، دو نفر بازرس اصلی ( و دو بازرس علی البدل ) انتخاب می شوند. اعضای شورای منتخب در اولین جلسه خود طبق موازین اساسنامه و آئین نامه تشکیل جلسات حسب مقررات مربوطه افرادی که صلاحیت اداره شعبه را دارند داوطلب این سمت شده ودفتر مرکزی  پس از بررسی کلیه سوابق داوطلبان فرد واجد شرایط را با اخذ بیشترین امتیاز سوابق مورد نظر:اداری مالی فرهنگی و سوابق خدمتی در شعبه مربوطه جهت ریاست شعبه طی حکمی منصوب می نماید.
توضیح اینکه به زودی در روز دوشنبه 12 آذرماه 1397 سیزدهمین مجمع عمومی انجمن خوشنویسان کرج با نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج مرکز استان البرز و با حضور ناظر دفتر مرکزی انجمن خوشنویسان ایران با حضور اکثریت اعضای رسمی شعبه کرج برای تعیین شورای جدید(هشت نفر عضو اصلی و چهار نفر عضو علی البدل و دو نفر بازرس اصلی و دو نفر علی البدل) و همچنین انتخاب 8نفر نماینده منتخب مجمع بدوی نمایندگان انجمن کرج  انجام خواهد پذیرفت.

شرکت در مجمع نمایندگان خوشنویس کرج :

همچنین اعضا منتخب مجمع بدوی نمایندگان کرج از سال 1370 که اولین مجمع انجمن خوشنویسان ایران در شهر بروجرد استان لرستان برگزار شد به طور مستمر در12 مجمع بزرگ نمایندگان خوشنویس کشوری شرکت نموده اند و هم اکنون در انتظار شرکت در سیزدهمین مجمع بزرگ انجمن خوشنویسان ایران می باشند.